Спецпроект

15 років з Facebook: як це було


День народження — це свято, яке завжди оточене емоціями, спогадами і побажаннями. Особливо ретельно ми підходимо до святкування річниць, тим більше якщо їх святкують найкращі друзі. Соцмережі можна назвати якщо не близьким другом, то невід’ємною частиною життя більшості сучасних людей. Цього тижня Facebook святкує річницю з часу заснування – 15 років.

Вітаємо, Марк! ImpactLab пропонує загадати, якими були ці 15 років разом: 

2004 

Заснування Facebook

Так, атмосфера гуртожитку часом більше надихає студентів, ніж найкрутіша бібліотека. Отак сиділи Марк Цукерберг і Дастін Московіц зі своїми друзями, аж поки їм раптом не спало на думку заснувати соціальну мережу.

Як і багато великих проектів, Facebook не був придуманий, аби одразу стати найпопулярнішою мережею світу. Особливого успіху ніхто не очікував, оскільки 4 лютого 2004 року студенти Гарвардського університету запустили першу версію — систему спілкування між студентами. TheFacebook.com був доступний тільки для однокурсників Марка Цукерберга. Хто ж знав, що з часом сайт виросте в найпопулярнішу соцмережу не лише в США, а й в усьому світі.

Звинувачення у плагіаті 

Ще на самому початку шляху новостворена мережа опинилася в центрі скандалів. Буквально через 7 місяців після запуску стартап ConnectU (заснований братами Уінклвоссами) звинуватив Цукерберга у вкраденні ідеї. На думку братів, Facebook порушив умови контракту 2004 року. Як виявилось пізніше, Цукерберг одночасно працював і над Facebook, і над HarvardConnection. Юридична тяганина дала йому хороший урок, бо продовжувалась вона багато років, поки в 2011 все не закінчилось тим, що братам виплатили $66 млн. До речі, цей скандал став центром сюжету оскароносного фільму «Соціальна мережа».

2006

Запуск «стіни» (це там, де Facebook запитує, що нового)

У далеких нульових (усі відчули хвильку ностальгії?) Facebook не був тим, яким ми його знаємо зараз. По суті, він являв собою просто зібрання профілів користувачів. Тобто ти реєструєшся і стрибаєш від одного профіля до іншого. Так могло би продовжуватися й надалі, якби у 2006-му Facebook не запустив стрічку, тобто створив централізований пошук контенту на всіх сторінках користувачів, де вони ще й могли бачити усі апдейти від друзів. У 2009-му створили кнопку «подобається», а от про сьогоднішній варіант із п’ятьма емоціями ніхто навіть і не думав. Тих, хто не міг звикнути до оновлення, на початку це дуже нервувало. Ну як так? Хтось собі тихенько лайкнув trollface-мем, а всі друзі про це вже в курсі. Таким чином, Цукерберг знову зіткнувся з проблемою — користувачі вимагали захисту своєї приватності.

2007

Запуск бізнес-сторінок та опції реклами

У листопаді 2007 року Цукерберг відвідав IT-конференцію, на якій були присутні бізнесмени, маркетологи, дизайнери й інші люди, які могли б допомогти йому в просуванні власного бренду. Швидко зорієнтувавшись, Марк оголосив про запуск реклами і сторінок для брендів. Facebook не просто створював успішну бізнес-модель, він міняв парадигму тогочасного ринку. Цукерберг не обіцяв залучити якомога ширшу аудиторію (як це робили друковані медіа або ТБ). Натомість він хотів знайти саме тих людей, до яких рекламодавці хотіли б дотягнутися.

Перші інвестиції «ззовні»

Перші ознаки майбутнього успіху Facebook стали очевидними. Інвестори почали вкладати гроші, і перший вклад розробники отримали в розмірі $12,7 млн (у 2005 році). Для порівняння, у 2006 році сума вже складала $27,5 млн. Мережа стала доступною не лише студентам у межах університетів, а й усім, у кого була електронна пошта.

Оновлення дизайну. Знаєте, як було спочатку?

Перед тим, як у 2007 році дизайнери попрацювали над домашньою сторінкою, на головній заставці було чоловіче обличчя, розмите графічним кодом. Користувачі назвали його Facebook Guy, і ніхто не задумувався, що за незнайомець там зображений. Проте зрештою хтось висунув ідею, що загадковий чоловік — це Аль Пачіно. Отак от, Facebook має свого хрещеного батька.

Хакерська атака і… новий співробітник

Політика Facebook щодо хакерів завжди була цікавою. Не те щоб вони заохочували їхню діяльність, але користувач, який знаходив «глюк» на сайті, отримував нагороду в розмірі $500. Напевно Кріс Путнам сприйняв цю ідею занадто буквально і в 2005 вирішив атакувати Facebook вірусом. Тепер сторінки мережі стали виглядати так, як і сторінки MySpace. Але замість того, щоб почати юридичне провадження, Дастін Московіц (співзасновник Facebook) почав переписуватися з Путнамом, переконав його кинути коледж і почати працювати в них інженером.

У команді з’явилась «доросла людина» 

Так як тусовки в Кремнієвій долині не були рідкістю, деякі з них ставали справжнім «місцем зустрічі». У 2007 році на одній із таких вечірок Цукерберг зустрів Шеріл Сендберг, яка тоді ще була топ-менеджером Google. Хоча Марк і тішився успіху масштабного проекту, він би був не проти ще й перетворити його в успішний прибутковий бізнес. Шеріл могла в цьому допомогти — вона стала головним операційним директором. Більше того, вона взяла на себе задачу по спілкуванню компанії з державою.

Запуск Facebook Platform

Тоді ж, у 2007-му, компанія надала користувачам можливість ділитися даними з третіми сторонами. Таким чином сторонні розробники могли створювати ігри і додатки, інтегровані з мережею. Через рік запустили Facebook Connect, спосіб, що дозволяв залогінитися на інших сайтах за допомогою облікового запису Facebook. Згодом Platform i Connect розвинулись у Graph API, що дозволяє розробникам збирати дані про користувачів мережі.

2012

Нова бізнес-модель і перший крок до зливу персональних даних користувачів

Одночасно із соцмережею розвивалися й смартфони, чия популярність стрімко зростала. У 2012-му Цукерберг вирішив змінити бізнес-модель, наприклад, вимагати від розробників закуповувати рекламу, щоб отримати доступ до даних користувачів. З того ж року компанія почала показувати рекламні пости в стрічці, і тоді ж запустила Custom Audiences (інструмент, який дозволяє точніше таргетувати рекламу). Тільки уяви — в минулому кварталі прибуток від мобільної реклами складав 93% від усього рекламного прибутку компанії.

Великий успіх

Успіх Facebook можна оцінити хоча б тим, що у 2016му в мережі було зареєстровано 52,87 млн користувачів з Китаю. А між іншим Facebook у Китаї заборонений. А от Індія може похвалитися рекордною кількістю користувачів, чия кількість складала 194 млн ще в жовтні минулого року.

Купівля Instagram

Instagram тільки виповнилося 2 роки, коли Facebook купив його за $1 млрд. Ця угода дала змогу контролювати потенційного конкурента, а ще підтримувати зв’язок з молодшим поколінням користувачів, які постійно «тікали» в нові мережі та месенджери.

2014

Алгоритми стрічки новин

Функція Trending Topics була запущена в 2014 році для того, щоб показувати користувачам актуальні новини дня. Списки новин складатися алгоритмами мережі, але кінцеві версії редагували люди. Коли в 2016 році відбувалися вибори, ЗМІ звинуватили Facebook у тому, що за допомогою цього інструмента мережа перешкоджає розповсюдженню новин консерваторів. Цукербергу довелось закрити Trending Topics. Як пізніше виявилось, у мережі знайшлося близько 5000 рекламних оголошень на суму $150 000, які були розміщені російською «фабрикою тролів». З часом мережа зізналася, що за допомогою Facebook i Instagram їй вдалося вплинути на думку 150 млн американців.

2018

Зустріч із конгресом США

Cambridge Analytica (компанія, яка консультувала президентську кампанію Трампа), зібрала дані десятків мільйонів американських користувачів Facebook без їхнього відома. Це сталося через те, що компанія послабила політику стосовно мережі даних користувачів. І ось через 15 років після заснування Facebook Цукербергу довелося виступати перед конгресом США і пояснювати, чому за останні два роки було багато скандалів, чому дані користувачів виявились недостатньо захищеними, та відповідати на купу інших питань, які держслужбовці хотіли задати. Конгрес піднімав питання конкуренції (і чи вона взагалі існує у Facebook) і приватності.

Які плани на майбутнє?

Сьогодні Цукербергу 34 роки, і він є четвертою найбагатшою людиною у світі, як свідчить Forbes. Його мережа оцінюється в $62 млн (хоча імовірно, що за останні кілька годин сума вже зросла). Марк не збирається зупинятися на досягнутому і планує обєднати Facebook Messenger, Instagram i WhatsApp. Це лякає багатьох користувачыв, які хвилюються про свою приватність, хоча Цукерберг стверджує, що злиття поки знаходиться на ранній стадії. Остаточно воно відбудеться не раніше, ніж у 2020-му. Хоча, може, це й не єдиний сюрприз, який Facebook може нам запропонувати за такий відносно короткий проміжок часу.


Цукербергу було би приємно, якби ми згадали про це

Кожну секунду у Facebook реєструється 6 нових користувачів.

116 млн аккаунтів Facebook фейкові.

350 млн фотографій завантажують на Facebook щодня.

У середньому ми проводимо 35 хвилин на день у Facebook. Якщо порахувати, вийде 12 775 хвилин, або близько 213 годин, кожного року. От і спробуй тепер довести, що ти не проводиш багато часу онлайн:)

Facebook блакитний, тому що Марк — дальтонік, і йому найпростіше розрізняти відтінки синього.

Неможливо заблокувати Марка Цукерберга у Facebook:)))

ТАКЖЕ ЧИТАЙТЕ Тест. Кто ты из Кремниевой долины?

Подписывайтесь на нас в Facebook!

Написать комментарий

Такой e-mail уже зарегистрирован. Воспользуйтесь формой входа или введите другой.

Вы ввели некорректные логин или пароль

Извините, для комментирования необходимо войти.